Szczecin testuje autobus wodorowy.

10 lipca 2023 roku, w Szczecinie odbyła się prezentacja polskiego autobusu wodorowego. To zeroemisyjny pojazd, który nie emituje spalin i oczyszcza powietrze. Ma zasięg do 450 km, co oznacza, że może być użytkowany bez tankowania przez 2 dni, a samo tankowanie trwa zaledwie 15 minut. Ma 12 m długości i może pomieścić do 93 pasażerów, w tym 37 na miejscach siedzących. NesoBus to nowa polska marka autobusów należąca do grupy spółek: Grupa Polsat Plus i ZE PAK. Marka znana na rynku autobusów zeroemisyjnych a dokładnie autobusów z napędzanych wodorem.

Autobus jest bardzo efektywny – zużywa około 8 kg wodoru na 100 km. Szczecinianie mieli okazję go przetestować na liniach m.in. 87 i 68.

 – Według specjalistów to przyszłość komunikacji i w ogóle napędzania pojazdów mechanicznych. Szczecin cały czas stara się być aktywny, jeśli chodzi o nowe technologie. Dlatego rozpoczynamy naszą drogę ku autobusom wodorowym. To jednak kwestia dostępności środków zewnętrznych. Bez dofinansowania, w obliczu trudnej sytuacji finansowej samorządu, nie możemy planować takich wydatków – mówił prezydent Piotr Krzystek.

Mam nadzieję, że technologia jeszcze bardziej się rozwinie i stanie się powszechna. Na pewno pomoże w tym pierwsza w regionie stacja tankowania wodoru, którą Grupa Polsat wybuduje w Szczecinie przy ul. Gryfińskiej. Umowa na dzierżawę terenu jest już podpisana – powiedział podczas prezentacji autobusu Prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

NesoBus był już testowany na liniach komunikacji miejskiej w największych polskich miastach, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Gdyni, Koninie czy w Lublinie. To z tych miast NesoBus otrzymał bardzo dobre recenzje od pasażerów.


Cytowane za:

https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/szczecin-testuje-autobus-wodorowy-79181.html
https://wszczecinie.pl/autobus-wodorowy-testowany-na-ulicach-szczecina-bedzie-mozna-go-spotkac-na-co-najmniej-dwoch-liniach-foto/44924